Pasifik Savaşları (1976) izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
6.7 IMDB Puanı 84 Görüntülenme

Pasifik Savaşları (1976) izle

Yönetmen:

Oyuncular:

Charlton Heston, Henry Fonda, James Coburn
Savaşın amacı, stratejik öneme sahip Midway adası'nı ele geçirmek ve Amerikan uçak gemilerini yok etmekti. Japonlar, bu hedefe ulaşmak için 200 parçalık bir filo oluşturdular. Filoda 8 uçak gemisi ve 11 zırhlı bulunuyordu. Buna karşılık Amerikalılar, 3 uçak gemisi etrafında 76 parçalık bir filo hazırlayabildiler. Ancak Japonlar, güçlerini dağıttılar.

Japonlar, Amerikalıları kuzeye çekmek için Aleutian Adaları'na doğru iki uçak gemisini gönderdiler ve diğer iki uçak gemisini de ana filonun gerisindeki çıkarma filosuna tahsis ettiler. Amerikalılar, Japon şifresini çözdükleri için avantaj sağladılar. Buna rağmen, birçok zorlukla karşılaştılar ve Yorktown gemisinin batmasına rağmen, en önemli dört Japon uçak gemisini batırmayı başardılar. Bu başarıda en önemli etken, Amerikalıların Japon şifresini çözmeleri ve Japonların bunu bilmemeleriydi. Japon uçak gemilerinin batırılmasında ise Japon amiralinin yanlış bir karar alması etkili oldu. Amerikan uçaklarının saldırısı sırasında, hazırda bekleyen silahları yüklenmiş muharebe uçaklarını indirip bombardıman cephanesi yüklemek amacıyla hangara inmesi, gemilerin savunmasız kalmasına neden oldu.

Bu savaşta ve sonraki savaşlarda, Japon donanmasının yenilmesinde en önemli etkenlerden biri, Japon gemilerinde radar bulunmamasıydı. [Hdfilmcehennemi]

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Midway

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?